Dzikie Zbiory

Czym są dzikie zbiory?

Kosmetyki Natura Siberica odkrywają potencjał syberyjskich roślin. W swoich produktach, marka używa roślin zbieranych w naturalnym środowisku ich wzrostu. Taka metoda nazwana została dzikimi zbiorami. Jest to dokładnie ta sama metoda zbioru ziół, korzeni, owoców, jakiej używali rdzenni mieszkańcy od wieków. Swój unikalny charakter zioła te zawdzięczają temu, że rosną w naturalnych warunkach (bez zewnętrznej stymulacji, a zatem bez szkodliwych substancji). W naturalny sposób są poddawane selekcji natury – przetrwają tylko te najbardziej wytrzymałe, najsilniejsze rośliny – bogate w odżywcze, aktywne składniki.

Dzikie zbiory odbywają się pod kilkoma warunkami: czas zbiorów musi być jednoznaczny z czasem maksymalnej akumulacji najbardziej wartościowych i biologicznie aktywnych substancji w roślinie. Jeśli rośliny zostaną zebrane przedwcześnie, absolutnie nie mogą być wykorzystane do celów terapeutycznych. Od zamierzchłych czasów, uzdrowiciele i zielarze, którzy leczyli ludzi, pracują na kalendarzu medycznych zbiorów ziół. Jednocześnie, żeby dać naturze możliwość zakumulowania straconych rezerw, rekomenduje się zbieranie liści co rok, korzeni i odrostów – co 2-3 lata, i niektórych roślin – co 5-6 lat, a nawet rzadziej.
Kolejną ważną zasadą jest, żeby zebrane rośliny zużyć jak najszybciej – do suszenia lub innych metod produkcji. Trawa, która zostaje w koszyku przez więcej niż 3-4 godziny, podgrzewa się, ponieważ po zerwaniu nasilają się procesy oddychania i uwalniania ciepła. Tym samym – witaminy i inne aktywne biologicznie składniki niszczą się i tracą swoje użyteczne właściwości.

Właśnie dlatego w Natura Siberica zdecydowano o stworzeniu partnerskiej (siostrzanej) firmy „Siberia Organic” w Chakazji. Tamtejsza rdzenna ludność pracuje przy ręcznych zbiorach ziół syberyjskich, które później są wykorzystywane do produkcji kosmetyków Natura Siberica. Większość z dziko-rosnących ziół używanych w produkcji kosmetyków Natura Siberica, jest certyfikowana przez ICEA jako organiczne (np. Różeniec Górski, Chrobotek Śnieżny, Syberyjskie Geranium, Krwawnik Azjatycki, Syberyjski Wieczornik Damski, Syberyjska Pępawa). To tylko kolejny dowód na potwierdzenie ich nadzwyczajnych właściwości.